Derin Dondurucuda Neler Saklanır?

Haberler

Derin Dondurucuda Neler Saklanır?

Derin dondurucu, yoğun tempoda çalışanlar için hayat kurtarıcı. Her tür eti, köfteyi, yazdan kalma sebze-meyveleri derin dondurucuda saklıyor olabilirsiniz. Peki, derin dondurucuda başka neler saklayabilirsiniz?

 

Yumurta beyazları

Herhangi bir sebeple bol bol yumurta sarısı kullanmanız gerektiyse kalan beyazları uygun bir kap içinde derin dondurucuda 12 aya kadar saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda sakladığınız yumurta beyazlarıyla daha sonra nefis bezeler yapabilirsiniz.

 

Ekmek

Ekmeğin buzdolabında saklanması pek önerilmiyor. Çünkü ekmek buzdolabına koyulduğunda içindeki moleküller kristalize oluyor ve daha çabuk bayatlıyor. Derin dondurucuya koyulduğunda ise moleküller kristalize olamadan donuyor. Böylece ekmeği daha uzun süre saklamak mümkün oluyor. Derin dondurucuda sakladığınız ekmekleri, ekmek kızartma makinesinde ya da tost makinesinde ısıtarak tüketebilirsiniz.

 

Süt

Yanlışlıkla ihtiyacınızdan fazla mı süt aldınız? Sorun değil, sütü derin dondurucuda üç aya kadar saklamanız mümkün. Yalnız dondurulan sütü çözdürüp içmek lezzet açısından istediğiniz etkiyi vermeyebilir. Ama donmuş sütü keklerde, kurabiyelerde ya da yoğurt yapımında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Tereyağı

Tereyağını derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Hatta tereyağını yemeklerde kullanacağınız zaman, ihtiyaç duyduğunuz miktarı doğrudan dondurucudan alarak kullanabilirsiniz.

 

Tam tahıl unları

Unu derin dondurucuda saklamak bugüne kadar aklınıza gelmemiş olabilir. Daha uzun ömürlü olması için unu da derin dondurucuda saklamanız mümkün. Sadece unu derin dondurucuya koyarken nemden ve kokudan korumak için, kendi ambalajı dışında, derin dondurucuya uygun bir ambalaja daha koymanızda fayda var.

 

Kurabiye veya pancake hamuru

Kurabiye ya da pancake yaparken hamuru biraz fazla yapıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman tekrar hamur hazırlamakla uğraşmadan sıcacık ve taptaze kurabiyeler ve pancake’ler pişirebilirsiniz.

 

Mısır koçanı

Haşlanmış mısırı çok seviyorsanız yaz aylarında taze taze aldığınız mısırları, kabuklarını ve püsküllerini temizledikten sonra buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

 

Avokado

Olgunlaşmış avokadoları birkaç gün içinde tüketemeyecekseniz buzdolabında da saklasanız kararmalarına ve bozulmalarına şahit olabilirsiniz. Avokadoları püre haline getirerek derin dondurucuda 5 aya kadar saklayabilirsiniz.

 

Kahve

Filtre kahve arttıysa buz kalıplarında dondurarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Daha sonra bu donmuş kahve küplerini soğuk kahve yaparken kullanabilirsiniz.