Dört Diyet

Haberler

Dört Diyet

Kilo vermek ya da formda kalmak için beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik mi yapmak istiyorsunuz? Günümüzün en popüler beş diyetini kısaca tanıyın, size uyanı seçin…

 

Paleo Diyeti

Mağara adamı diyeti olarak da bilinen paleo diyeti, tarımın henüz başlamadığı paleotik çağlardaki beslenme alışkanlıklarını benimsemeyi sağlıklı buluyor.  Gastroentoloji uzmanı Dr. Walter L. Voegtlin’in 1975 yılında yayınladığı ‘Taş Devri Diyet’ adlı kitabı, paleo diyetinin rehber kitabı. Diyet temel olarak, mağara insanlarının avcılık ya da toplayıcılık yaparak elde ettikleri besinler üzerine kurulu. Yani et, mevsim meyveleri ve sebzeleri ve elbette bolca su diyetin yapı taşları.

Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet, yüksek yağ ve düşük karbonhidrat tüketimine dayanıyor. Karbonhidratların ve proteinlerin, yağa göre tüketim oranı dörtte bir. Vücut temel enerji kaynağı karbonhidratları alamayınca bir noktadan sonra ketozis denilen bir sürece giriyor ve enerji elde etmek için yağ yakmaya başlıyor. Atkins ve Dukan en ünlü ketojenik diyetlerden.

Fasılalı Oruç

1940’lı yıllarda ortaya çıkan ve bugünlerde yeniden popüler olan fasılalı oruç, temel olarak en az sekiz saat olmak üzere uzun saatler aç kalmaya ve kalori kontrolüne dayanıyor. Bu şekilde enerji için vücutta depolanan şeker yani glikojen yerine yağ yakımı başlıyor ve hızlı kilo kaybı da beraberinde geliyor.

Eliminasyon Diyeti

Hepimizin farkında olsak da olmasak da bazı besinlere karşı alerjimiz ya da intoleransımız olabilir. Eliminasyon diyeti bu besinleri bulmaya ve beslenme programımızdan çıkarmaya yönelik bir diyet. Gluten, şeker, laktoz, kazein gibi içerikleri olan besinler tek tek beslenme programından eleniyor ve kişi semptomları izleyerek bu besinleri tekrar diyetine ekleyebiliyor.