Sağlıklı Beslenme İçin Altı Öneri

Haberler

Sağlıklı Beslenme İçin Altı Öneri

Sağlıklı yaşamak için yeni alışkanlıklar mı edinmek istiyorsunuz? Değişime sofranızdan başlayın. Daha iyi hissetmek ve daha sağlıklı yaşamak için altı basit önerimiz var.

Sağlıklı beslenme için altı öneri

1. Daha çok su için
Siz farkında olmasanız da susuz kalmak zihinsel aktivitelerinizden enerji düzeyinize ve metabolizma hızınıza tüm sağlığınızı etkiliyor. Dehidre olmamak için gözünüzün önünde bir litrelik cam bir su şişesi bulundurun ve o şişe gün boyunca iki sefer boşalıp yeniden dolsun.

2. Yemek planı yapın
“Bu akşam ne yesek?” diye düşünürken yorgunluğunuza yenik düşüp sağlıksız tercihler yapmak yerine ne yiyeceğinizi haftalık olarak planlayın. Yoğun dönemlerde, evde yemek hazırlayamayacağınız günlerde sağlıklı olduğuna emin olduğunuz hazır yemek seçeneklerini ön plana alın.

3. Daha çok yeşillik yiyin
Cildiniz ışıldasın, modunuz yükselsin, sindirim sisteminiz düzenli çalışsın, metabolizmanız hızlansın… Yeşil yapraklı sebzeleri daha fazla tüketmeye başladığınızda faydalarını her yönden göreceksiniz.

4. Sağlıklı yağlar tüketin
Sağlıklı yağ tüketimi beyin sağlığı için çok önemli. Kilo kontrolünü önemsiyorsanız bile yağdan tamamen kaçmak yerine sağlıklı yağlara yönelmek en doğrusu. Tabii ki en iyisi zeytinyağını mutfağınızdan eksik etmemek.

5. Lifli beslenin
Lif yönünden zengin beslenerek sindirim sisteminizin çalışmasına yardımcı olmak elinizde. Kuru bakliyatlar, çiğ badem, keten tohumu sindirim sisteminin dostu lifli gıdalar arasında.

6. Yemeğe odaklanın
Yemek yerken televizyon izlemek ya da akıllı telefonunuzdan sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek alışkanlık haline gelmiş olabilir. Oysa en doğrusu sadece yemeğe odaklanmak, bu farkındalık gereğinden fazla yemenizi engelleyerek kilo kaybına da yardımcı oluyor.