Uzaktan Çalışma Hakkında Her Şey

Haberler

Uzaktan Çalışma Hakkında Her Şey

Uzaktan çalışmak, mekandan ve zamandan bağımsız hale gelen işler için tercih edilen bir iş yapma yöntemi olarak karşımıza çıkar. Çalışanlar evlerinden, kafelerden, diledikleri şehir ve yerden iş hayatına katılır ve internet yardımıyla projelere katkı sunarak süreci tamamlar. Birçok kişinin yıllardır deneyimlediği, evde kalmamızın zorunlu olduğu bugünlerde ise pek çok kişi için yeni bir deneyim olan remote çalışma süreçlerini sizler için inceliyoruz.

Uzaktan Çalışmanın Avantajları

Bilgisayarınızın ve telefonunuzun olduğu her yer ofisiniz olabilir. Dilerseniz tatilde, bahçede, evinizin her odasında çalışabilirsiniz.

Seyahat özgürlüğü kazandıran uzaktan çalışma şartları, programı kendinizin belirlemesine fırsat tanır. Eğer belli bir mesai saati belirlenmemişse, uzaktan çalışanlar günü, kendilerine göre planlayabilir.

Yolda vakit kaybetmeden işinizi yapabilirsiniz böylece günü daha verimli kullanabilirsiniz.

Açık ofislerde etrafınızda konsantrasyonunuzu dağıtacak pek çok şey olabilir, remote çalışma koşullarını kendinize göre düzenleyerek daha steril bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz.

Uzaktan Çalışmanın Dezavantajları

Uzaktan çalışma disiplin gerektirir. Program oluşturma, çalışmaya motive olma zorluğu çeken kişiler düzenli çalışmakta zorlanabilir.

Eğer maaşlı çalışılmıyorsa, uzaktan çalışma gelir anlamında düzensizliklere neden olabilir.

Evde yapılacak birçok iş olduğundan çalışmayı bölebilir. Sık mola vermek üretim hızını düşürebilir.

Sabah yataktan kalkınca aynı kıyafetle çalışmaya başlamak, hazırlık süreci olmaksızın iş başına oturmak gün içinde uykunun gelmesine, yorgun hissetmeye neden olabilir.

Yatakta yatarken çalışmak sizlere daha cazip görünebilir. Ancak rahatlık rehaveti de beraberinde getirebilir. Erteleme eğiliminiz artabilir. İşler biriktikçe üstesinden gelmek daha da zorlaşır.

Remote Çalışma Koşullarında Konsantrasyon için Öneriler

Çalışırken daha iyi konsantre olmak için çalışma alanınızı evin diğer bölümlerinden ayırmalısınız. Çalışacağınız masayı düzenli tutmalı ve çalışma için ideal duruma getirmelisiniz. Sandalyenizin uzun süre oturmaya uygun olduğundan emin olmalısınız. Çalışma masanızda, masanızın karşısında dikkat dağıtan objeler olmamasına özen göstermelisiniz. Çalıştığınız alan aydınlık, ferah olmalıdır. Uyandığınızda kıyafetlerinizi değiştirmeli ve işe hazırlanarak başlamalısınız. Kişisel bakımınıza özen göstermelisiniz. Böylece yorgunluk hissini azaltabilirsiniz. Çalışma esnasında kahve, çay gibi içeceklerle kafein alarak odaklanmayı kolaylaştırabilirsiniz. Ofiste çalışırken nasıl bir rutininiz, çalışma ortamınızda alıştığınız düzeni sürdürmelisiniz. Kullanacağınız evrakları, bilgisayarınızı, kalemlerinizi yanınızda bulundurmalısınız. Çalışma saatlerinizi, günlük yapılacak işlerinizi listelemeli ve planlamalısınız. Günlük planları bitirmeye odaklanmalı ve kendinizi listede biten işleri silerek motive etmelisiniz. Kokular konsantre olmanıza yardımcı olabilir. Çalışma alanınızda turunçgil kokuları kullanarak konsantrasyon sağlayabilirsiniz. Uyku, yemek, mola ve çalışma saatlerinizi sabitlemelisiniz. Bir gün gece, diğer gün gündüz çalıştığınızda, düzensiz yaşadığınızda yorgunluk hissedebilirsiniz.